SÄLJ DIN BIL

Funderar du på att sälja din bil?

Att sälja sin bil själv kräver ofta stort engagemang vilket gör att många istället vänder sig till oss. Vi på S.Jönsson Bil hjälper dig på ett tryggt sätt att nå de köpare i Europa som betalar mest för din bil.

Med exklusivt film och bildmaterial samt starka internationella köpare maximerar vi värdet på din pärla. Vi har ingen startavgift och erbjuder alltid kostnadsfri rekonditionering och gratis uppställningsplats när du säljer med oss.

Om vi mot förmodan inte lyckas sälja din bil betalar du ingenting, är allt kostnadsfritt.

Vi köper din bil.

Föredrar du en riktigt snabb affär kan vi köpa bilen av dig direkt!

Varför begränsa försäljningen av din bil till endast Sverige?

Av Europas befolkning är drygt 1% bosatt i Sverige. Våra utvalda objekt presenteras på internationella annonssajter där både privatpersoner och bilhandlare från hela Europa får möjlighet att köpa din bil.

Vi har en stor kundbas som ständigt letar efter nya objekt! Har du en premiumbil med bra dokumentation och fin servicehistorik som du vill sälja så tveka inte, hör av dig till oss!

Vi hämtar din bil.

Om tid är en bristvara erbjuder vi smidig hämtning av din bil i hela Sverige.

Kontakta oss via telefon eller fyll i formuläret nedan så kontaktar vi dig.

Meddelande skickat.
Välj en eller flera bilder:
André Johansson
André Johansson
Försäljning / Inköp
+46 708 67 98 68 andre@s-jonssonbil.se

André har mer än 17 års erfarenhet av försäljning från Mercedes-Benz. André ser till att du som kund gör bästa möjliga bilaffär!

Marcus Olsson
Marcus Olsson
Försäljning / Inköp
+46 708 72 53 69 marcus@s-jonssonbil.se

Marcus har 16 års erfarenhet av försäljning från Mercedes-Benz och levererat fler än 4000 bilar till nöjda kunder. Mottot lyder - kundnöjdhet och kvalitét!

Dan Persson
Dan Persson
Försäljning / Inköp
+46 70 826 59 63 dan@s-jonssonbil.se

Dan har lång erfarenhet av premiumbilar och försäljning. Med sin gedigna erfarenhet och glada humör ser han till att kunden alltid kommer i första hand!

Stefan Jönsson
Stefan Jönsson
Ledning / Strategi
+46 42 23 65 12 stefan@s-jonssonbil.se

Stefan har lång erfarenhet som försäljningschef från Mercedes-Benz i Sverige, samt mångårig erfarenhet av motorsport.

Gustav Gibrand
Gustav Gibrand
Marknad
+46 42 23 65 12 gustav@s-jonssonbil.se

Gustav har över 12 års erfarenhet av både foto och film. Han har studerat 'Documentary filmmaking' vid New York Film Academy i Los Angeles. Gustav har god erfarenhet av branschen och har producerat allt från musikvideor, kortfilmer till prisbelönta dokumentärfilmer.

Fariz Chahrour
Fariz Chahrour
Verkstadsansvarig
+46 42 23 65 12 fariz@s-jonssonbil.se

Fariz Chahrour har 23 års erfarenhet av Mercedes-Benz och har nått högsta graden av Mercedes-AMG-certifiering. Kort sagt - din bil hamnar i rätta händer!

Kristina Stjern
Kristina Stjern
Administration & Ekonomi
+46 42 23 65 12 kristina@s-jonssonbil.se

Kristina har mångårig erfarenhet av ekonomi och administration. Kristina har även ett brinnande intresse för bilar.

Erika Jönsson
Erika Jönsson
Administration & Ekonomi
+46 707 44 20 87 erika@s-jonssonbil.se
Ulf Arthursson
Ulf Arthursson
Servicerådgivare / Reservdelar
+46 42 23 65 12 ulf@s-jonssonbil.se

Ulf har erfarenheten som krävs för att ta hand om din bil på rätt sätt. Han har arbetat 15 år med Mercedes-Benz och 11 år med Volvo. Med sina kunskaper och glada humör är han alltid redo att ge er ett trevligt bemötande.

Gramoz Hiseni
Gramoz Hiseni
Servicerådgivare / Team leader
+46 42 23 65 12 gramoz@s-jonssonbil.se

Gramoz är utbildad Mercedes-Benz kundmottagare. Med sin gedigna erfarenhet ser han till att alla våra kunder och deras bilar tas om hand på bästa möjliga sätt.

Tim Malmquist
Tim Malmquist
Reservdelar / Garanti
+46 42 23 65 12 tim@s-jonssonbil.se

Noggrannhet och kundnöjdhet står högt på Tims prioritetslista – därför kan du vara lugn när Tim hjälper dig! På fritiden är Tim en sann konstnär och musiker!

David Karlsson
David Karlsson
Systemtekniker Mercedes-Benz
+46 42 23 65 12 david@s-jonssonbil.se
Isak Karlsson
Isak Karlsson
Tekniker Mercedes-Benz
+46 42 23 65 12 isak@s-jonssonbil.se

Mercedes-Benz tekniker med ett enormt intresse av bilar.

Sladjan Nicic
Sladjan Nicic
Tekniker Mercedes-Benz
+46 42 23 65 12 sladjan@s-jonssonbil.se

Sladjan har mer än 17 års erfarenhet från bilbranschen som servicetekniker, han brinner för sitt yrke och din bil hamnar i goda händer.

Johan Josefsson
Johan Josefsson
Rekonditionering
+46 42 23 65 12 johan@s-jonssonbil.se

Johan har över 7 års erfarenhet inom bilvård och har stor kännedom om det senaste och bästa inom rekond- och bilbranschen. Han vet vad din bil behöver!

Joachim Holmstedt
Joachim Holmstedt
Rekonditionering
+46 42 23 65 12 rekond@s-jonssonbil.se

Joachim har över 12 års erfarenhet inom bilvård. Han har genomgått de marknadsledande utbildningsprogrammen och tar hand om din bil på bästa sätt.

Azam Hassan
Azam Hassan
Tekniker
+46 42 23 65 12 service@s-jonssonbil.se

Azam har gedigen erfarenhet av service och reparation.

Det senaste från S-jönsson bil på Instagram

Kontakt

Vi anser att personlig kontakt är första steget till en lyckad bilaffär.

Du är viktig för oss och vi finns här för att bistå dig genom hela affären. När du har frågor eller behöver råd i ditt bilval eller under ditt bilägande, finns vi här för dig.

Tel: 042 23 65 12

Adress

Karlsfältsvägen 13, 263 63 Viken
Klicka här för karta till vårt showroom.

Öppettider Försäljning

Måndag - Fredag 09.30 - 18.00
Lördagar 10.00 - 14.00
Söndagar och röda dagar stängt.

Öppettider Verkstad & Rekond

Måndag - Fredag 07.00 - 17.00
Lunchstängt 12.00 - 12.45
Söndagar och röda dagar stängt.



Tack för din förfrågan.

Vi kontaktar dig snarast möjligt!

Kontakta S.Jönsson Bil